Dobry kandydat, czyli jaki?

Cechy dobrego partnera/partnerki 👩‍🦰👨‍🦰

Rozmawiałam ze znajomymi o cechach fajnej dziewczyny i cechach fajnego chłopaka. Okazało się, że nakreślenie cech odpowiedniej osoby było dla niektórych trudne, i chłopaków i dziewczyn. Czym jest dana cecha? Co będzie znaczyć w jakich sytuacjach? Czy w ogóle można pewne cechy skategoryzować, jak przecież i tak liczy się „to coś”?

Uważam, że mimo wszystko wiele cech da się jasno sprecyzować, a to nieuchwytne „coś” ma dopiero szansę zaistnieć, gdy te kluczowe cechy są spełnione.

~~ mowa o przyszłościowym związku, a nie nakierowanej na spełnienie aktualnych potrzeb relacji.

Postanowiłam się nimi podzielić. Może pomoże Ci doprecyzować wymagania od partnera/partnerki. Jeśli masz podobną wizję relacji do mnie z pewnością będą dla Ciebie pomocne.

To już drugi tekst poruszający temat relacji związkowej. Zachęcam też do zapoznania się z tamtym, ponieważ ten jest rozwinięciem tamtego spojrzenia.

Kluczowe parametry jakich warto szukać u partnera/partnerki (I ćwiartka):

1. Najważniejsza dla mnie – OTWARTOŚĆ

Otwartość na innych ludzi, otwartość na nowe doświadczenia, otwartość na nowe emocje, otwartość na inne poglądy, otwartość na zmianę utartych poglądów, otwartość na szukanie, otwartość na inność.

Przykład: Jest otwarty_a na pójście na wystawę do galerii sztuki/na ściankę wspinaczkową/kurs tańca mimo że nigdy w takim miejscu nie był_a.

2. Jest FEMINISTĄ- raczej do mężczyzn

Nie musi tak o sobie mówić – ja zdałam sobie sprawę, że jestem feministką pół roku temu, (gdy zaczęłam obserwować feministyczno/ciałopozytywny profil na IG). Chodzi o rozumienie zależności i nierówności płci w przestrzeni społecznej, kulturowej i ekonomicznej. Nie koniecznie musi sobie z nich zdawać sprawę, ale chodzi o to, aby był otwarty usłyszeć fakty i otworzyć oczy na powody i skutki, jakie są w Jego otoczeniu.

Przykład: Gdy w gronie znajomych wspólnie przygotowujemy posiłek włącza się w działanie pytając co on może zrobić, przygotować – nie zakłada, że dziewczyny „lepiej się tym zajmą” lub „nie potrzebują pomocy”.

3. Jest KULTURALNY I DOJRZAŁY

Nie mówi seksistowskich żartów, nie wyśmiewa potrzeb i emocji innych. Nie ocenia zachowań i decyzji innych. Wie, że każdy ma swoje życie i swoje powody by zrobić tak a nie inaczej. Nie kieruje się stereotypami typu „najpierw wege potem homo”, „dzieci są po to, aby podały szklankę wody na starość”, „blondynki są głupie”. Wie co to są emocje, że są ważne i ma ze swoimi kontakt. Potrafi się do nich odnieść. Wie do czego służy stawianie granic i potrafi je stawiać.

Przykład: Gdy znajomi namawiają na wspólne wyjście, a on jest zmęczony i chce się wcześniej położyć, potrafi im odmówić, mimo że usilnie namawiają. Wie czym jest jego potrzeba, że jest ważna i że on decyduje o swoim czasie wolnym.

Mogę powiedzieć, że to jest moja lista cech 😉 Wystarczająco konkretna i odpowiednio wyczerpująca.

Mam nadzieję, że moje nazwanie ich i opisanie pomogło Ci zdefiniować swoje.

Podpisałabyś się pod nimi? Czy może coś innego, albo inaczej ujęte jest dla Ciebie kluczowe? Wiele cech da się nazwać i skategoryzować, zachęcam Cię do tego, bo wtedy łatwiej będzie Ci ocenić kandydata lub kandydatkę, jeśli wiesz czego potrzebujesz.

To nie są cechy zewnętrzne, tylko wewnętrzne, czyli określenie ich nie czyni Cię płytką egoistką, a znającą swoje potrzeby i wartości dojrzałą kobietą.

Toksyczne zachowania w związkach występują bardzo często. W gronie 15 moich koleżanek – 4 z nich były w toksycznych związkach – to prawie 1/3! Gdy wiemy na co priorytetowo zwracać uwagę łatwiej będzie nam ustrzec się przed szkodliwymi dla nas zachowaniami widząc je u potencjalnego partnera, łatwiej będzie podjąć rozmowę – wiedząc, że mamy słuszne pobudki, lub ewentualnie podjąć decyzję o rozstaniu.

Te cechy, jako wartości mogą się nie zmieniać przez lata trwania związku, ale ich widoczne zachowania z upływem czasu i lepszego poznawania się mogą przybierać inną formę. I to jest piękne.

📸 Na zdjęciu najlepszy studniówkowy partner do tańca, kolega którego poznałam na pielgrzymce 🙂